Dzień dobry!

Na kanale You Tube będą co jakiś czas pojawiać się vlogi z dużą ilością inspiracji dla rodziców. Wszystko, co pojawi się w filmie – polecane przeze mnie książki, piosenki, zabawy, zabawki oraz miejsca do odwiedzenia z dziećmi, opatrzone krótkim komentarzem będę wypisywać w serii postów o nazwie „Koszyk Inspiracji”. Zapraszam na dzisiejszy. 🙂

Zabawki/ pomoce/ aktywności

1. Piasek kinetyczny + foremki Geometric Solids

Wstyd się przyznać, ale ja nie potrafiłam nazwać wszystkich brył w tym zestawie. Nie wymagam oczywiście również pełnego nazewnictwa od mojej dwulatki, ale takie sensoryczne obycie z bryłami przestrzennymi na pewno wyjdzie jej tylko na dobre. Są malutkie i poręczne, w sam raz do piasku kinetycznego.

2. Aktywność „Kropelki” - mydelniczka z przyssawkami, zabarwiona woda + zakraplacz

Prosta i tania aktywność, niezwykle przyjemna w wykonywaniu. Wygląda na dość skomplikowaną jak dla dwulatka, ale dla mojej córki największą trudność stanowi przy tym zadaniu obsługa zakraplacza – w wypustki trafia bez problemu. Marzy mi się taka kwadratowa tablica regularnie zapełniona takimi przyssawkami, żeby móc tworzyć sobie kropelkowe obrazki, ale niestety nigdzie takowej nie znalazłam. Widziałam, że niektórzy wykorzystują do tego Lego, ale to jednak nie to samo. Jest mnóstwo takich tablic manualnych dla dzieci – na wbijanie gwoździ, wciskanie koralików, nawlekanie klocków geoplany.. a o kropelkach nikt nie pomyślał, szkoda!

3. Lalka szmaciana firmy Moulin Roty

Długo szukałam szmacianki, która zadowalałaby mój gust, ale misja zakończyła się sukcesem. Oczywiście to nie ja się nią bawię, ale sądzę, że tak jak wszystko inne, poczucie estetyki kształtuje się w dziecku od maleńkości.

4. Klocki sensoryczne Kabum

To jest chyba zabawka idealna. Bo jak inaczej nazwać coś, czym z równym zainteresowaniem może bawić się i dwulatka i półroczny maluch? Dotykiem poznajemy kształty, słuchamy i obserwujemy jak przesypuje się piasek, przelewa woda, jak grzechoczą koraliki. Spoglądając przez kolorowe szkiełka możemy pomalować świat nie tylko na żółto i na niebiesko, czerwony i zielony również jest do naszej dyspozycji. 🙂

5. Zawieszka i gryzak z pracowni Mobilove

Zawieszka sprawdzi się dla młodszych, już ok 3 miesięcznych dzieci. Umocowana nad leżącym na plecach dzieckiem motywuje je do podnoszenia i wzmacniania rączek, rozpoczynając ćwiczenie koordynacji ręka-oko. Dzieci w wieku mojej Róży dalej mogą dzwonić jej dzwoneczkiem, manipulować wstążkami i podziwiać kolory poruszając się już na brzuszku.

Zawieszka i gryzak będą niedługo dostępne w sklepie Mobilove

https://mobilove.eu/sklep/

6. Drewniane kule firmy Grimm's

Kolejna wspólna zabawka moich dzieci – miliony zastosowań i pomysłów na zabawę. Róży szczególnie spodobało się kręcenie kulkami w bambusowej misce i wyławianie ich z niej.  

7. Woreczki sensoryczne firmy Goki – gra w memo

O tej zabawce bardziej szczegółowo opowiedziałam w filmie, więc zainteresowanych zapraszam serdecznie na 6 minutę filmu. 🙂

Książki


1. Pete the Cat and his four groovy buttons

2. Sam & Dave dig a hole, Sam i Dave dig a hole, wyd. Dwie Siostry

Te książeczki są tak pozytywne, zabawne i godne szczerego polecenia, że stworzę o nich osobne filmy, dlatego po więcej szczegółów zaproszę wkrótce.  

3. Seria wydawnictwa Usborne – touchy-feely books „That’s not my...”

Szczerze polecam – pracowałam z nimi w przedszkolu, z moją starszą córką, teraz z młodszą. Są bez problemu dostępne w Polsce.

Piosenki

1. „Koniki” z płyty „Gimnastyczne figle muzyczne”, wydawnictwa Muzyczny Domek

Gorąco polecam całą płytę pełną piosenek-pokazywanek. Utwory te są tak dobre, że żyją swoim życiem – ciągle śpiewane w przedszkolach, w których już nie pracuję, a z którymi zapoznałam inne nauczycielki. Słyszałam je na zajęciach Gordonowskich, gdzie pani prowadząca nie miała pojęcia skąd zna daną piosenkę, po prostu usłyszała ją od jakiegoś dziecka i tak wpadła jej w ucho, że zaczęła ją na swoich zajęciach wykorzystywać. Płytę zakupić można w Empiku. 

2. The Donut Song – Burl Ives

Piosenkę tę śpiewałyśmy przy okazji czytania książki Sam & Dave dig a hole, ponieważ pierwszy raz usłyszałam ją przy okazji filmiku promującego książkę. Fakycznie bardzo do niej pasuje i już nieodłącznie nam się z nią kojarzy.

 

Miejsca i wydarzenia

Teatr Niewielki – Spektakl „A co to?”

Całym sercem zachęcam do wybrania się na ten spektakl. Niemal na samym początku dzieci zostają zaproszone na scenę i razem z aktorką uczestniczą w pełnej niespodzianek zabawie z tajemniczą konstrukcją, będącą sercem całego widowiska. Zabawa ta może stanowić pewne wyzwanie dla tych bardziej wycofanych i nieśmiałych dzieci, takich jak moja Lili, jednak mimo obserwowania większości aktywności z bezpiecznego dla siebie dystansu i tak doskonale się bawiła i wielokrotnie zaśmiewała w głos. 

https://www.teatrniewielki.pl/

Na dziś to już wszystko, dajcie proszę znać, czy udało mi się zapoznać Was z czymś ciekawym, o czym wcześniej nie słyszeliście i czy jesteście zainteresowani takimi cyklicznymi dużymi dawkami inspiracji.

Pozdrawiam Was ciepło!
Paulina